• Spiš krasni bohati, dze čerstvi bistri ľud, chto tam idze, spatri

  VÝSTAVA
  U nas na Spišu
  september 2013 – december 2014
  Levoča, Hainov dom

  Podujatia - Figurky     
   
  SNM – Spišské múzeum v Levoči Vás pozýva na výstavu U nas na Spišu. Dozviete sa, ako sa na Spiši žilo v minulosti, ako sa ľudia odievali, čo slávili, ako žili svoj každodenný život, ako sa menilo ich tradičné ponímanie sveta. Výstava je inštalovaná na viac ako 500 m2 a je na nej prezentovaných 450 exponátov výlučne zo zbierkového fondu múzea.

  Môžete si zaspomínať na časy, keď všetci vedeli čo je to fertuch či šurc, keď každý dom mal na šparhece harenc, keď najkrajším odevom bola modrotlačová skladaná farbarka a všetky sviatky v roku i výnimočné udalosti v živote človeka sa neobišli bez návštevy kostola a slávenia svätej omše. Máte tak možnosť spoznať nielen zvyky a obyčaje Spišiakov, ale aj ich jazyk.

  Vyšívané čepce, zástery, kroje sviatočné i všedné, modrotlačové formy, keramické džbány a riady, drevené plastiky a hračky, kovové zvonce, či formy na medovníky, odkryvajú ozveny sveta, ktorý sa pomaly míňa a stráca. Toho sveta, ktorý bol po dlhé storočia vytváraný rukami našich predkov v prostredí, ktorému teraz hovoríme ľudové či dedinské.

  Výstava je zároveň poctou všetkým, ktorí sa dlhodobo snažili zachovať poklady miestnej ľudovej kultúry. Všetkým pracovníkom, ktorí sa zameriavali na dokumentovanie, zber, spracovanie a zachovanie ľudových a ľudovoumeleckých predmetov. Dlhodobo k najvýraznejším postavám levočského a spišského národopisu patrila PhDr. Mária Felberová.

  Práve z práce Márie Felberovej vychádza celý zbierkový etnografický fond múzea a mnohovrstevná teoretická činnosť. Výstavou si Spišské múzeum pripomína aj jej prácu, ktorá prispela k tomu, že mnoho výnimočných artefaktov a exponátov našlo svoje miesto v depozitároch múzea, že mnoho spomienok ľudí bolo zaznamenaných a mnoho tradícií nezanikne úplne.
   
   
  PLAGÁT/ PROGRAM/ VEĽKÁ NOC
   
   
   
   

Related Posts

Comments are closed.